CFB Red Army, avagy 4 napos harsányi álompeca
Reménykedés, számolgatás, tervezgetés. Mint sok horgásznak nekünk is ezek a fogalmak jellemezték az idei horgászatunkat. Reménykedtünk, hogy sikerül az általunk jónak vélt időkben helyet foglalnunk a kedvenc vizünkre, a Harsányi horgásztóra, azon belül is az évek során megkedvelt stég állásra. Ez a terveknek megfelelően sikerült is, melynek első túráján vagyunk túl, mely július 6-10-ig tartott, de a várakozáson felüli sok szép nagy halnak és természetesen a CFB csaliknak köszönhetően talán sohasem feledünk.
A túra időpontjának és hosszának ismeretében jöhetett a számolgatás. Mennyi bojlival, főtt magokkal illetve halibut pellettel készüljünk. A tavon érvényben lévő etetési limitnek megfelelően -mely ilyenkor napi 15 kg- 60 kg-mal számolhattunk. Ennek tükrében és az általunk alkalmazott etetési stratégiát követve úgy döntöttünk hogy kb. 40 kg bojlira lesz szükségünk. Most is mint eddig a jól bevált Red Army mellett döntöttünk, melyből készítettünk 10 kg oldódó golyót aroma nélkül, valamint az egyik bójára 15 kg kolbászos a másikra pedig ugyanennyi borsos főtt 24-es bojlit.
Készítettünk még ezekből az ízekből egy kevés csalizó bojlit is 16-os, 20-as és 24-es méretekben, melybe még pluszban raktunk por illetve folyékony adalékokat felkészülve az időjárás szeszélyességére illetve a halak kiszámíthatatlan kapókedvére is.
Indulás előtti napokban izgalommal figyeltük az időjárás előrejelzéseket és örömmel láttuk, hogy igaz rekkenő hőség vár ránk, de már napokkal előtte állandósul, valamint a túra harmadik napjára egy igaz rövid, de erős hidegfrontot jósoltak ami jót szokott tenni a halak kapókedvének. Bízva azonban a csalikban nagy reményekkel indultunk a várva várt reggelen.
Megérkezésünkkor a halőr vegyes hírekkel fogadott bennünket. Elmondása szerint ugyanis ebben a nagy melegben csak kora estétől kora reggelig eszik a hal, nappal azonban egyáltalán nem. Továbbra is bízva a csaliban illetve magunkban nagy izgalommal kezdtünk hozzá a beköltözéshez mely csak csónakkal lehetséges.
Horgászhelyünkre megérkezve gyorsan kipakoltunk, pár perc alatt berendeztük a tábort és elkezdtük összeszerelni a botokat és a rodpod-okat. Beállítottuk a bóják irányát, kimértük a távolságukat –az egyiket egyenesen 105 méterre, a másikat jobbra eltolva 130 méterre raktuk le –majd jöhetett az első etetés.
Az etetési stratégiánk a következő volt, figyelembe véve a várt időjárást és azt is hogy a túra harmadik napján a tó túloldalán és a felső gáton horgászverseny lesz a következő volt. Az első napon főtt maggal halibut pellettel és oldódó bojlival etettünk, A második nap reggelén főtt mag és halibut mellett már főtt bojlit használtunk este pedig már csak halibut és főtt bojli volt a menü. A harmadik nap reggelétől pedig már csak kizárólag főtt bojlival etettünk.
Az alkalmazott végszereléknél általában mindig az egyszerűséget tartjuk szem előtt. Az előző évek tapasztalataiból kiindulva nagy bizalommal használtuk – 5-ös vagy 6-os horoggal - az egy szem 24-es méretű, az etetéssel azonos ízesítésű bojlit. Ezen csak abban az esetben szoktunk változtatni ha hosszabb kapás nélküli órák jelentkeznek. Ekkor vagy dupla 24-es csalizást alkalmazunk – már nagyobb 4-es horoggal - vagy a csali alá azonos ízű 16-os vagy 20-as golyót, illetve élénk színű pop-up-ot teszünk fel változó méretben. A csali méretét azonban sosem szoktuk a szimpla 24-es mérettől kisebbre venni.
Délután 4 órára minden szerelék a helyén volt. Vártuk az első jelentkezőket, de tisztában voltunk vele hogy a csónakkal, a bójázással és az etetéssel elriaszthatjuk az ott tartózkodó halakat. Már készültünk az esti etetéshez, amikor a jobb oldali etetésről intenzív kapással jelentkezett az első hal/12,10kg/, majd 15 perccel később a bal oldalról is megérkezett az első vendég/13,20kg/. Éppen ezért az esti csónakos etetést nagyon óvatosan, csendben kellett bejuttatni, hogy ne ijesszük el a már ott tartózkodó halakat.
Ez sikerült is, mert alig egy óra múlva újabb kapásváltás következett/11,70 és 16,60kg/. Minden hal visszaengedése után 10-15 szem bojlit csöveztünk az adott bójára. Nem sokkal este 10 után egy csippanás után óvatos húzós kapás jelezte hogy komolyabb hallal van dolgunk. Nem tévedtünk, ugyanis egy közel 20 perces fárasztás után sikerült megszákolni a túra első 20+os halát, melynek pontos súlya 22,58kg volt.
Mozgalmas éjszaka következett, ugyanis éjfél és hajnali 4 között félóránként jöttek a kapások/7,50-14,34kg/, majd ahogy jött fel a nap és lett egyre melegebb csökkent a kapások száma.
Kilenc órától beigazolódott amit a halőr mondott ,mely szerint a nagy melegben nem esznek. Így volt időnk pihenni egy kicsit illetve gondolkodni, de úgy döntöttünk hogy egyelőre nem változtatunk. Közben azért óránként rácsöveztünk a bójákra 20-20 szem golyót. Talán ennek is köszönhetően kora délután újra sikerült kapásokat elérnünk/12,90-19,10kg/.
Második éjszaka már nem volt annyi kapásunk mint az elsőn, de sajnos nappal a kánikula miatt újra órákon keresztül csendben voltak a jelzőink. A csalizási taktikának meg is lett az eredménye, délután újra sikerült kapásra ösztönözni a halakat és innentől kezdve – talán a közelgő viharnak is köszönhetően - folyamatosan jöttek a kapások. Volt alkalom hogy mind a ketten fárasztottunk, aztán mire visszaengedtük a halakat már nem maradt idő frissíteni mert újabb kapások jöttek/9-16,70kg/.
A közelgő vihar elől bebújva a faházba két kapás közt azon tanakodtunk, hogy igaz egyre kevesebb a kapás éjszaka, de egyre több nappal, abban bíztunk hogy folyamatosan kapásokat tudunk-e elérni. Ez sikerült is a két éjszakában lévő pár órás szünetet kivéve. Csütörtök hajnaltól késő estig, illetve péntek hajnaltól a horgászat befejeztéig délelőtt 10 óráig,
Szinte megállás nélkül jöttek a kapások, és jöttek a szebbnél szebb halak. Éreztük hogy még jönnie kell egy 20+nak, talán biztosak is voltunk benne. Megkoronázva a túrát az utolsó nap reggel 7-kor egy óvatos kapásnál már éreztük hogy ő lesz az. Egy kemény fárasztás után óvatosan helyeztük Foltost a mérlegelőállványra és örömmel láttuk, hogy az 22,02kg-ot mutat.
Ezután még fogtunk pár szép halat, nagy mosollyal az arcunkon fejeztük be a horgászatot és kezdtünk el összepakolni. Örömünk itthon még nagyobb lett, amikor visszanéztük a képeket és amikor összegeztük az eredményünket.
90 óra alatt 813,56 kg összfogás, 64db ponty-12,71kg átlagsúly
49 db 10+ ebből
14 db 15+ ebből
5 db 18+ ebből
2 db 20+
Köszönjük CFB! Köszönjük Horváth Csabának a sok segítséget!
Írta és fényképezte: Bolygya Csaba és Nagy László
CFB Team – Barátságban a halakkal